English | Hebrew

 

 
חרוזים לאספנים תליונים שרשראות עגילים צמידים


רואים שקוף

מאת: טלי חרותי-סובר

חרוזי זכוכית מורנו הם הדבר הבא בתכשיטי יוקרה. טלי חרותי-סובר בעקבות הזכוכית שהכי מתקרבת ליהלומים (במחיר וביופי). מטמון איטלקי

 

"כך בוודאי נראתה מערת המטמון של עלי באבא וארבעים השודדים" חשבתי לעצמי כשפסעתי לתוך הסטודיו של אמן הזכוכית צח אור/סרור. מכל עבר קרנו לעברי חרוזי זכוכית מורנו יפהפיים מכל גודל וצבע. חלקם בצמידים, חלקם על גבי תליונים ושרשראות, חלקם לתלייה על תנוך האוזן.

 ככה זה התחיל

מסתבר שחרוזי זכוכית הם עניין בן אלפי שנים, אלא שזכוכית מורנו היא דבר חדש יחסית. תעשיית ניפוח הזכוכית החלה בונציה במאה ה-17 ונחשבה סוד כמות בין האמנים. החרוזים שנמכרו בכסף רב היו מטה לחמם, ולא היה להם כל רצון להפיץ את התורה. בשלב מסוים גדל מספר האמנים והתעורר חשש אמיתי כי הסוד ידלוף מן העיר. כיוון שבמקביל גם גדל מספר הכבשנים חששו התושבים כי העיר עוד עלולה להישרף. אז החליטו בעלי המקצוע לצאת לאי קרוב וקטן בשם מורנו שם יוכלו לעבוד בשקט ולשמור היטב על סודם המקצועי. כדרכם של סודות התגלה גם זה בסופו של דבר והטכניקה, כמו גם הזכוכית הייחודית, נכנסה לשימוש במקומות אחרים באירופה ובעולם. רבים הם סוגי הזכוכית. גם המורנו (המיוצרת עד היום רק באיטליה) מתחלקת לשניים: ה"פיירקס" החזקה והעמידה יותר, וה"סודה" הרכה והנוחה במיוחד לעיצוב. מה"סודה" מיוצרים רוב התכשיטים אותם אנו פוגשים היום.צח אור /סרור בעבודה עם המבער Lampwork

ככה זה קורה

אל הסדנה מגיעה הזכוכית בצורת "מקלות" ארוכים בשלל צבעי הקשת, חלקם שקופים, חלקם אטומים. את ה"מקלות" מתיך האמן בעזרת אקדח-אש(ברנר) חם מאוד על גבי מוט מתכת מצופה בחרסית. מדובר בעבודה לא קלה הדורשת דיוק רב ואורכת בין חמש דקות לחרוז פשוט, ועד לשעתיים, או יותר, לחרוז אחד מורכב. במהלך היצירה משתמש האמן גם בחומרים נוספים לקישוט כמו זהב או כסף. לאחר שנוצר החרוז הוא יוכנס לחצי שעה לתנור שחומו 450 מעלות. ה"אפייה" בתנור נעשית כדי ליצור טמפרטורה שווה בין חלקו הפנימי והחיצוני של החרוז וכדי למנוע שבירה. אחר כך יבלה החרוז כמה שעות בטמפרטורת חדר ורק אז (לעיתים רק אחרי 12 שעות) ניתן יהיה לחרוז אותו בתכשיט.

אחד יחיד ומיוחד

תכשיטים מזכוכית מורנו יהיו לעולם עבודת יד. תעשיית התכשיטים אינה נוהגת להשתמש במורנו כיוון שמדובר בזכוכית יקרה. עבודת היד הופכת כל חרוז ליחיד ומיוחד ואת התכשיט כולו לחד פעמי. הקונות הן בעיקר נשים, אך גם לא מעט גברים מבקשים לעצמם תליון עם חרוז אחד. בדרך כלל בשחור לבן. רוב חובבות המורנו מבינות קצת באומנות ויודעות להעריך אותה. כיוון שלא מדובר בתכשיטים עדינים מאוד, אלה הן נשים שלא פוחדות מתכשיט עם נוכחות. "מדובר בתכשיט מאיר" אומר צח "כזה שיש בו המון משחקי שקיפות וצבעוניות שאין באחרים. יש בו את היופי שיש ביהלום אבל הוא לא יקר כמוהו".

 אזהרה

קשה לצאת מהסטודיו מבלי לרכוש את אחד מהדברים המנצנצים שם. ואכן, בימים האחרונים אני מסתובבת כשעל צווארי הענוג שרשרת חרוזים ירקרקה מושחלת על חוט מתכת זהוב. לו הייתי יודעת כמה תשומת לב מושך התכשיט הנ"ל הייתי קונה אותו הרבה קודם.

 


הסטודיו

  עדכונים חדשים

 Glass Jewelry 229 - צח אור - אומנות בזכוכית    Glass Jewel...
 Sold 212 Earrings   Sold 212 Ea...
Glass Jewelry 212 - צח אור - אומנות בזכוכית   Glass Jewelr...
₪390.00
Glass Jewelry 213 - צח אור - אומנות בזכוכית   Glass Jewelr...
₪390.00
Glass Jewelry 215 - צח אור - אומנות בזכוכית   Glass Jewelr...
₪390.00
Glass Jewelry 219 - צח אור - אומנות בזכוכית   Glass Jewelr...
₪390.00
Glass Jewelry 222 - צח אור - אומנות בזכוכית   Glass Jewelr...
₪420.00
Glass Jewelry 223 - צח אור - אומנות בזכוכית   Glass Jewelr...
₪390.00
Isaac Or  -2001    Isaac Or -2...
Isaac Or -1002   Isaac Or -10...
Necklace- שרשרת 113   Necklace- שר...
necklace-red pendant    necklace-red...
Sold Necklace- שרשרת 112     Sold Necklac...
לא במלאי 255   לא במלאי 255
עגילים -Earrings  224   עגילים -Earr...
תליון  84 -Pendant Sold    תליון 84 -P...
תליון 22 -לא במלאי    תליון 22 -לא...
תליון 36 -לא במלאי    תליון 36 -לא...

 

עמוד בית   |  צור קשר   |  פרופיל   |  גלריה   |  תקנון האתר   |   צח אור   |  תליונים   |  אודות צח אור
אתר מכירות  Shopsystem